
16 kwi Jak działa korektor postawy? Jaki wybrać?
Dawniej używany sporadycznie, dziś z roku na rok coraz popularniejszy. Korektor postawy to akcesorium ortopedyczne w postaci kamizelki, szelek, pasów lub innych konstrukcji, które zakłada się na tułów w celu poprawy postawy ciała. Korektor postawy pomaga odciążyć szkielet i mięśnie, a także uczy pacjenta, jakie pozycje przybierać i w jaki sposób poruszać się z korzyścią dla zdrowia. Przeczytaj artykuł i poznaj rolę korektora postawy w XXI wieku – dobie pracy i rozrywki w trybie siedzącym.
Prawidłowa postawa ciała – dlaczego jest ważna?
Nieprawidłowa postawa ciała to znacznie więcej niż garbienie się, które może wyglądać nieatrakcyjnie lub powodować chwilowy dyskomfort karku. Częste przybieranie nieprawidłowej postawy – nawet tak subtelne jak krzywe stanie lub chodzenie ze zrotowaną miednicą – powoduje długofalowe problemy zdrowotne i nierzadko skutkuje koniecznością rozpoczęcia rehabilitacji: nauki stawania, siadania i poruszania się od nowa, tym razem poprawnie.
Nieprawidłowa postawa ciała to bezpośrednia przyczyna bólu kręgosłupa i karku, nadmiernego napinania mięśni, a nawet problemów z oddychaniem. Mniej oczywiste dolegliwości – jak spadek koncentracji i energii lub ciągłe zmęczenie – również mogą mieć źródło w nieprawidłowej postawie ciała.
Nieprawidłowa postawa ciała – problem XXI wieku
Chociaż przybieranie nieprawidłowej postawy ciała nie jest unikalne dla współczesności, obecnie odnotowuje się znaczny wzrost liczby pacjentów z problemami mającymi właśnie to źródło. Nieprawidłowej postawie ciała bowiem sprzyjają:
- siedzący tryb życia – długie godziny w szkole, a potem w pracy biurowej; dojeżdżanie do biura i z powrotem autem lub komunikacją miejską; spędzanie czasu wolnego przed komputerem bądź telewizorem,
- brak aktywności fizycznej – coraz mniej ruchu na świeżym powietrzu, coraz większe zaangażowanie w aktywności cyfrowe,
- nieergonomiczne stanowiska nauki i pracy – nie tylko coraz więcej siedzimy, ale także nie zwracamy uwagi na to, jak ani na czym siedzimy; mamy nieodpowiednie krzesła i biurka, przybieramy niekorzystne dla zdrowia pozycje ciała.
W efekcie coraz młodsze osoby trafiają do fizjoterapeutów z bólami kręgosłupa, asymetrią barków, skrzywieniami miednicy i wieloma innymi problemami ortopedycznymi.

Korektor postawy – dla kogo?
Ze względu na ogromny i wciąż pogłębiający się światowy problem z nieprawidłową postawą ciała korektor postawy okazuje się akcesorium ortopedycznym skierowanym do każdej grupy wiekowej. Największe korzyści z używania go mogą odnieść osoby dorosłe wykonujące prace biurowe, zwłaszcza jeśli do pracy dojeżdżają autem, a po pracy relaksują się w pozycji siedzącej.
Drugą grupą osób, które powinny używać korektorów postawy, są dzieci z tendencją do garbienia się – czy to nad smartfonem lub tabletem, czy to niezależnie od wykonywanej czynności. Warto też wspomnieć o nastolatkach dużo siedzących – najpierw w szkole, potem przed komputerem. Podobnie do osób dorosłych wykonujących prace biurowe wymagają wsparcia postawy ciała.
Kolejni są seniorzy. Po pierwsze postawa ciała naturalnie pogarsza się wraz z wiekiem – mięśni ubywa, słabiej podtrzymują szkielet. Po drugie ta grupa wiekowa lubi oglądanie telewizji, czytanie gazet, rozwiązywanie krzyżówek, a wszystkie te aktywności wiążą się z siedzeniem. Po trzecie seniorzy często są po urazach, osoby po urazach zaś stanowią czwartą grupę potrzebującą korektorów postawy ciała.
Na koniec zostali sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Choć wydawać by się mogło, iż ci, którzy pozostają w ruchu, są zwolnieni z myślenia o akcesoriach ortopedycznych, w rzeczywistości powinni potraktować korektory postawy ciała jako wsparcie dla mięśni oraz akcesoria profilaktyczne.
Korektor postawy – jaki wybrać? Rodzaje i działanie
Na rynku ortopedycznym – w tym w sklepie internetowym Cezal24 – dostępne są korektory postawy takie jak:
- klasyczne gorsety ortopedyczne – szerokie miękkie gorsety zapinane na rzep, służące kształtowaniu lub korygowaniu postawy ciała. Skierowane są do osób w każdym wieku, więc zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nosi się je pod lub na ubrania, w zależności od preferencji. Świetnie nadają się do rehabilitacji po urazach i operacjach odcinków kręgosłupa: piersiowego, górnego, lędźwiowego, a także obojczyka,
- elastyczne ortezy obojczyka – miękkie pasy korygujące postawę ciała, mniej zabudowane niż gorset. Stosuje się je głównie w ramach profilaktyki i nauki przybierania prawidłowej postawy. Stanowią wsparcie zarówno dla pleców, jak i dla obojczyków. Ich zadaniem jest odciążenie barków. Są bardzo komfortowe,
- korektory dźwiękowe – w tym najpopularniejszy, szeroko reklamowany w latach 90 Pajączek. Tego typu korektor postawy sam w sobie nie koryguje ułożenia ciała, natomiast świetnie sprawdza się do wyrobienia prawidłowego nawyku. Kiedy odzywa się sygnał dźwiękowy, pacjent wie, że musi się wyprostować. To doskonałe narzędzie profilaktyczne, odnoszące najlepszy efekt, zanim dojdzie do trwałego urazu.

Jaki korektor postawy będzie odpowiedni dla Ciebie?
Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego korektora postawy nie kończy się na wyborze rodzaju: gorsetu, elastycznej ortezy, korektora dźwiękowego. Nie mniej ważne jest dobranie pozostałych parametrów do siebie. Aby bowiem akcesorium ortopedyczne przyniosło oczekiwany efekt zdrowotny, trzeba dobrać model do swojego ciała.
Podstawowymi kryteriami wyboru korektora postawy są:
- wiek użytkownika,
- poziom korekcji – czy ma to być jedynie profilaktyka, czy już wspomaganie leczenia,
- komfort noszenia – korektory postawy różnią się materiałem wykonania i możliwością regulacji rozmiaru,
- rozmiar – część korektorów postawy występuje w rozmiarach, zupełnie jak ubrania,
- status wyrobu medycznego – uwaga: nie wszystkie akcesoria dostępne na rynku go mają!
Polecane korektory postawy ze sklepu Cezal24
W zakładce z korektorami postawy znajdziesz urządzenia będące wyrobami medycznymi, atestowanymi i przebadanymi pod kątem skuteczności w profilaktyce zdrowia i wspieraniu terapii. Jeżeli interesują Cię klasyczne gorsety ortopedyczne, zwróć uwagę m.in. na gorset typu 651 oraz gorset typu 652. Pierwszy nadaje się dla dorosłych i dzieci, przy czym trzeba wybrać odpowiedni rozmiar (sprawdź opis!). Drugi to gorset ortopedyczny dla dzieci, idealny do zakładania w czasie nauki, odpoczynku czy grania w gry komputerowe.
Alternatywę dla zabudowanego gorsetu ortopedycznego może stanowić korektor postawy TA-M30, czyli gorset przyjmujący formę pasów/kamizelki. Występuje w rozmiarze uniwersalnym i jest wykonany z wygodnego i trwałego neoprenu.
Jeśli właściwa dla Twoich potrzeb jest orteza odciągająco-korygująca obojczyka, obejrzyj model Oppo Antar, stosowany do korekcji wad postawy, we wsparciu urazów obojczyka, a także w codziennym wsparciu prawidłowej postawy ciała. Występuje w aż siedmiu rozmiarach – wymaga zmierzenia obwodu klatki piersiowej pod ramionami.
Ostatnim polecanym na dziś produktem jest popularny Pajączek dźwiękowy. Ma regulowane paski, więc nadaje się dla osób w każdym wieku – dzieci, młodzieży, dorosłych. Sygnałem dźwiękowym przypomni Tobie lub Twojemu dziecku, że postawa ciała wymaga skorygowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Złóż zapytanie w zakładce Kontakt, wyślij nam wiadomość e-mail na [email protected] lub zadzwoń do nas pod nr tel.: 885 996 255.