
10 cze Światowy Dzień Krwiodawcy: Jakie są korzyści z oddawania krwi i jak dbać o regenerację organizmu?
14 czerwca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy na cześć osób, które podzieliły się swoją bezcenną krwią z potrzebującymi. Jednak ten wyjątkowy dzień stanowi nie tylko upamiętnienie, lecz także przypomnienie, iż oddawanie krwi ratuje życie i zdrowie innych ludzi. Jeśli zastanawiasz się, by w tym roku dołączyć do szlachetnych krwiodawców, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wiążą się z tym korzyści oraz ile trwa regeneracja po oddaniu krwi i jak przebiega.
Oddawanie krwi – zasady
Chociaż bezinteresowne oddawanie krwi na rzecz innych osób to pożądane zjawisko społeczne, nie każdy może oddać krew – obowiązują zasady. Poniżej przedstawiliśmy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie:
- kto może oddać krew (wiek): osoby od 18 do 65 roku życia; osoby niepełnoletnie nie mogą oddawać krwi; pierwsze oddawanie krwi możliwe jest tylko do 60 roku życia,
- kto może oddać krew (waga): krwiodawca musi ważyć co najmniej 50 kg, górnej granicy nie ma,
- kto może oddać krew (pozostałe czynniki): zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak krwiodawca musi spełniać pewne wymagania zdrowotne, tak aby oddawanie krwi mu nie zaszkodziło ani nie stanowiło zagrożenia dla osób pobierających krew, a tym bardziej dla biorcy krwi (krew i tak jest badana przed przekazaniem dalej),
- kiedy nie można oddać krwi: istnieje szereg dyskwalifikacji tymczasowych oraz stałych, które można znaleźć np. na stronie Krwiodawstwo.pl. Tymczasowe dyskwalifikacje to m.in. leczenie zęba, zrobienie tatuażu, przebyte zabieg lub operacja, przebyte choroby (niektóre), kuracja antybiotykowa, ciąża. Od każdego z tych przeciwwskazań obowiązuje inny okres karencji. Z kolei dyskwalifikacje stałe to m.in. przewlekłe choroby (niektóre), wady serca, poważne choroby skóry, poważne zaburzenia psychiczne,
- oddawanie krwi a okres: można oddawać krew w czasie okresu, jednak nie jest to zalecane, zwłaszcza gdy robi się to po raz pierwszy; niektóre placówki medyczne nie zezwalają na oddawanie krwi podczas miesiączki i zalecają przyjść dopiero po trzech dniach od zakończenia krwawienia.
Jak oddawać krew?
Jako nowicjusz możesz mieć jeszcze pytania o to, jak oddać krew, co ile, jak dużo itd. Oto podpowiedzi:
- ile krwi się oddaje jednorazowo: w przypadku tradycyjnej metody oddawania krwi (pełnej) oddaje się 450 ml,
- ile trwa oddawanie krwi: samo oddawanie krwi (pobieranie) trwa 8-10 minut, do tego należy doliczyć czas przeznaczony na formalności,
- jak się przygotować do oddawania krwi: przygotowanie do oddawania krwi wygląda podobnie do przygotowania do pobrania krwi na badania; powinno się wypocząć, pić dużo wody, powstrzymać od wysiłku fizycznego i używek na dobę przed oddawaniem krwi; przed oddaniem krwi zalecane jest spożycie lekkiego posiłku,
- jak przebiega oddawanie krwi: krwiodawca rejestruje się, wypełnia ankietę i rozmawia z lekarzem, który wykonuje podstawowe badania; następnie siada się w fotelu, gdzie pielęgniarka dezynfekuje miejsce wkłucia (wykorzystuje np. gaziki do dezynfekcji) i pobiera krew z żyły łokciowej – zakłada wkłucie, a krew płynie sama przez kolejne 8-10 minut; po oddaniu krwi miejsce wkłucia jest opatrywane (plastrem z opatrunkiem lub plastrem-przylepcem), a krwiodawca odpoczywa w poczekalni przez ok. 15 minut,
- co ile można oddawać krew: oddawanie pełnej krwi metodą tradycyjną wymaga przerwy wynoszącej co najmniej osiem tygodni; dodatkowo kobiety mogą oddać krew nie więcej niż cztery razy w roku, a mężczyźni nie więcej niż sześć razy w roku.
Nagrody za oddawanie krwi
Regularne oddawanie krwi niesie za sobą szereg korzyści, do których należy przede wszystkim możliwość uratowania życia i zdrowia innych ludzi. Podarowanie im swojej krwi to podarowanie im szansy.
Otrzymuje się również inne, wymierne nagrody za oddawanie krwi, lecz nie finansowe – oddawanie krwi to czynność nieodpłatna, bezinteresowna. Można za to spodziewać się: uzyskania zwolnienia lekarskiego z pracy (w dniu badania oraz w kolejnym dniu), uzyskania ulg czasowych lub stałych (np. ulg podatkowych, bezpłatnych przejazdów MPK, zniżek na korzystanie z placówek kulturalnych i rozrywkowych; różne miasta i placówki mogą oferować różne nagrody za oddawanie krwi powyżej pewnej ilości). Ponadto po oddaniu krwi otrzymuje się posiłek regeneracyjny 4500 kcal, na który najczęściej składa się osiem czekolad, jednak obecnie trwają rozmowy na temat wprowadzenia bardziej odżywczego, zbilansowanego posiłku.
Szczególnej nagrody za oddawanie krwi mogą spodziewać się posiadacze rzadkich grup krwi – tutaj faktycznie możliwe jest wynagrodzenie finansowe. Ponadto jeśli będziesz krwiodawcą przez całe życie i oddasz odpowiednią ilość krwi, możesz otrzymać tytuł honorowego dawcy krwi i związane z nim benefity, np. możliwość korzystania ze świadczeń NFZ poza kolejką.

Regeneracja po oddaniu krwi
Chociaż oddawanie krwi nie męczy fizycznie, regeneracja po oddaniu krwi jest konieczna – utrata 450 ml krwi stanowi dla organizmu obciążenie. W ramach regeneracji po oddaniu krwi wskazane jest spożycie zbilansowanego posiłku o wartości 4500 kcal, picie wody i odpoczywanie. Nie należy stosować używek ani nawet wracać do wysiłku fizycznego przez najbliższe 24-48 h. Warto sięgać po produkty zawierające żelazo, a także suplementy diety wspomagające odbudowę krwi, np. naturalne produkty bonifraterskie, szczególnie sok z głogu, który wspiera układ sercowo-naczyniowy.
Aby nie podrażniać miejsca wkłucia po oddaniu krwi, warto użyć sprayu medycznego do usuwania kleju, który pomoże pozbyć się resztek kleju z plastra bądź przylepca. Osłabienie po oddaniu krwi nie powinno Cię martwić – to naturalne, dlatego tak ważny jest odpoczynek. Siniak lub krwiak po oddaniu krwi również nie stanowi powodu do niepokoju. Ile trwa regeneracja po oddaniu krwi? Krew wraca do normy po 24-48 h, a Ty powinieneś poświęcić ten czas na odpoczynek.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Złóż zapytanie w zakładce Kontakt, wyślij nam wiadomość e-mail na kontakt@cezal24.pl lub zadzwoń do nas pod nr tel.: 885 996 255.