
09 lip Światowy Dzień WZW: Chroń swoją wątrobę – kluczowe zasady profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby.
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) – z tej okazji przedstawiamy kluczowe porady, jak skutecznie chronić siebie i bliskich przed różnymi typami tej choroby, bo kompleksowa profilaktyka to podstawa zdrowia.
Wirusowe zapalenie wątroby w Polsce
W Polsce najczęściej występują trzy typy WZW:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu typu C (HCV).
Tak jak wskazuje nazwa choroby, WZW wywoływane jest przez wirusy. Typy B i C przenoszą się poprzez krew (uważa się je za najgroźniejsze postacie wirusowego zapalenia wątroby). Typ A przenosi się drogą pokarmową, a także przez kontakt z osobami zakażonymi. Co istotne, WZW typu C daje o sobie znać nawet po kilkunastu latach od zakażenia, kiedy na leczenie jest już za późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A – profilaktyka
Łatwą i skuteczną metodą profilaktyki WZW A jest przestrzeganie zasad higieny z naciskiem na mycie rąk. W przypadku kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi obiektami warto mieć w domu lub miejscu pracy środki do dezynfekcji rąk, takie jak żel do mycia i dezynfekcji rąk. Ręce należy myć każdorazowo po powrocie do domu, przed jedzeniem oraz po skorzystaniu z toalety.
Drugą istotną metodą jest zwracanie uwagi na jakość żywności. Wodę należy spożywać tylko ze sprawdzonych źródeł, a owoce i warzywa zawsze myć przed zjedzeniem. Dodatkowym działaniem ochronnym jest poddawanie żywności obróbce termicznej: gotowanie, smażenie, pieczenie.
Warto również pamiętać, że istnieje szczepionka przeciw WZW A. Nie jest obowiązkowa, dlatego warto ją wykonać na własną rękę – odpłatnie. Szczepienie zapewnia wysoką skuteczność w zapobieganiu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.
Ostatnią metodą jest wykonywanie badań przesiewowych – regularnie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B – profilaktyka
Podstawą profilaktyki przeciw WZW B jest szczepienie – obowiązkowe od lat 90 XX wieku. Ponadto należy poddawać się badaniom profilaktycznym.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – profilaktyka
Przeciw WZW C nie ma szczepienia, dlatego profilaktyka staje się szczególnie ważna. Należy regularnie uczęszczać na badania przesiewowe, a w przypadku bliskiego kontaktu z zakażonym – takiego jak seks, zwłaszcza bez zabezpieczenia – natychmiast udać się do lekarza.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C – profilaktyka
Z powodu wspólnej drogi przenoszenia – poprzez krew – profilaktyka WZW B i C wygląda tak samo, pomijając wyżej wspomniane szczepienia. Należy:
- Unikać kontaktu z krwią osoby zakażonej.
- Dbać o higienę osobistą.
- Zawsze korzystać z jednorazowych igieł i strzykawek, a do sterylizacji sprzętu używać atestowanych środków odkażających narzędzia.
- Nigdy nie współdzielić przedmiotów osobistych z innymi ludźmi.
- W przypadku braku stałego partnera seksualnego zaleca się stosowanie prezerwatyw.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Złóż zapytanie w zakładce Kontakt, wyślij nam wiadomość e-mail na kontakt@cezal24.pl lub zadzwoń do nas pod nr tel.: 885 996 255.