
21 maj Pas ortopedyczny lędźwiowy i brzuszny – zastosowanie profilaktyczne i lecznicze
Nieprawidłowa postawa ciała to z pozoru mały problem, który jednak ma druzgocące skutki – od nieustannego dyskomfortu, przez ból, aż po trwałe urazy wymagające leczenia. Mało tego: długotrwałe przybieranie nieprawidłowej postawy ciała może na stałe zmienić sylwetkę i negatywnie wpływać na pracę narządów, chociażby poprzez utrudnienie oddychania, trawienia. Wówczas potrzebna jest długofalowa rehabilitacja. W jej trakcie – tak samo jak w ramach profilaktyki zdrowia – stosuje się akcesoria takie jak pas ortopedyczny lędźwiowy i brzuszny. Przeczytaj artykuł i poznaj ich właściwości!
Pas ortopedyczny – rodzaje
Pasy ortopedyczne występują w dwóch głównych rodzajach:
- pas ortopedyczny lędźwiowy (orteza lędźwiowa, pas lędźwiowo-krzyżowy) – wyrób medyczny z usztywniaczem, który stabilizuje nadmierne ruchy mięśni, zapobiegając bólowi kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym bądź niwelując go. Pas lędźwiowy można nosić w ramach profilaktyki zdrowia, zapobiegania bólowi pleców bądź w procesie rehabilitacji po urazie,
- pas brzuszny ortopedyczny (pas przepuklinowy brzuszny) – wyrób medyczny do wsparcia i ochrony mięśni brzucha po zabiegach chirurgicznych, stosowany również w profilaktyce przepukliny pooperacyjnej. Zapewnia odpowiednią kompresję, lecz jednocześnie jest komfortowy.
Jak zakładać pas ortopedyczny?
Zakładanie pasa ortopedycznego – czy to brzusznego, czy to lędźwiowego – jest bardzo łatwe. Pas brzuszny ortopedyczny wystarczy umieścić na brzuchu, owijając go wokół ciała, i zapiąć z boku na rzep. Elastyczny materiał dopasowuje się do sylwetki i zajmuje mało miejsca, więc na pas brzuszny można założyć bluzkę, bluzę lub sweter i wygodnie nosić cały dzień lub tyle czasu, ile wskazał lekarz. Ponieważ tkanina, z której został wykonany pas przepuklinowy brzuszny, jest perforowana, zapewnia skórze oddychanie. Należy jednak pamiętać, by przed zamówieniem i użyciem tego produktu skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Pas ortopedyczny na kręgosłup lędźwiowy również ma wygodny rzep, więc zakładanie go jest łatwe i szybkie, nie wymaga pomocy drugiej osoby. Jest to produkt wyprofilowany anatomicznie, a co za tym idzie wygodny i korzystny dla ułożenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Niektóre modele mają dodatkowo żelową wkładkę, która masuje kręgosłup w czasie ruchu i wykonywania aktywności fizycznej.

Dla kogo jest pas ortopedyczny?
Jeżeli chodzi o pas brzuszny, może zostać wykorzystany jako pas przepuklinowy brzuszny. Sprawdza się zarówno w przypadku ograniczania ryzyka powiększenia się przepukliny po operacji u osób, które już ją mają, jak i u tych pacjentów, dla których ważna jest profilaktyka – czyli żeby nie doszło do przepukliny. Kolejnym sposobem wykorzystania jest pas brzuszny pooperacyjny – po różnego rodzaju operacjach jamy brzusznej, w tym po cesarskim cięciu. I wreszcie pas brzuszny może służyć jako pas ortopedyczny na kręgosłup, ponieważ podobnie jak tradycyjny pas lędźwiowo-krzyżowy łagodzi ból w dolnym odcinku kręgosłupa.
Klasyczny pas ortopedyczny na kręgosłup, taki jak pas ortopedyczny lędźwiowo-krzyżowy, stosuje się m.in. przy przewlekłym bólu mięśni brzucha bądź odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, np. związanym ze schorzeniami, uszkodzeniami, przeciążeniami i stanami zapalnymi. Może być elementem zarówno rehabilitacji po urazie bądź operacji, jak i profilaktyki zdrowia. Pas ortopedyczny na kręgosłup lędźwiowy z wkładką żelową świetnie sprawdza się podczas aktywności fizycznej, jako że zapobiega urazom kręgosłupa. Dodatkowo pas ortopedyczny lędźwiowy polecany jest osobom pracującym statycznie, np. biurowo, a także fizycznie. Zapobiega dyskopatii odcinka lędźwiowego oraz niweluje związany z nią dyskomfort lub ból. Pas ortopedyczny na kręgosłup mogą też stosować osoby z wrodzonymi wadami kręgosłupa – jest dla nich cennym wsparciem w codzienności.
Jak wybrać pas ortopedyczny dla siebie?
Wybierając pas ortopedyczny dla siebie lub bliskiej osoby, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak typ pasa ortopedycznego (przeznaczenie), cel zastosowania tego produktu, rozmiar, materiał, dodatkowe elementy i funkcje (np. pas ortopedyczny z wkładką żelową). Dodatkowo zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem zakupu.
Pas przepuklinowy, pas brzuszny pooperacyjny lub inny pas brzuszny to odpowiedni wybór dla osób, które szukają wsparcia – rehabilitacyjnego lub profilaktycznego – mięśni brzucha. W specyfikacji produktu należy zwrócić uwagę na rozmiar, któremu przypisany jest obwód talii. Obwody podane są jako zakresy, ponieważ ostatecznie to pacjent sam reguluje poziom kompresji za pomocą rzepa.
Natomiast pas ortopedyczny lędźwiowy jest dobrym wyborem w ramach rehabilitacji i profilaktyki zdrowia dolnego odcinka kręgosłupa. Zwykły pas lędźwiowo-krzyżowy sprawdzi się przy schorzeniach i wadach kręgosłupa, w ramach rehabilitacji po urazie lub operacji, a także do wsparcia postawy ciała podczas pracy biurowej bądź fizycznej. Z kolei osobom aktywnym sportowo polecany jest pas ortopedyczny lędźwiowo-krzyżowy z wkładką żelową. Produkty mają rozmiar uniwersalny albo różne rozmiary, zależne od obwodu pasa. Tutaj także to pacjent reguluje poziom kompresji za pomocą rzepa.

Pas ortopedyczny lędźwiowy i brzuszny – polecane produkty z Cezal24
Pas brzuszny i pas lędźwiowo-krzyżowy to produkty dostępne w sklepie internetowym Cezal24 na zamówienie. Po skonsultowaniu się ze swoim lekarzem napisz do nas, który model Cię interesuje i który rozmiar jest dla Ciebie właściwy.
Jeżeli interesuje Cię pas przepuklinowy brzuszny lub pas brzuszny pooperacyjny, polecamy pas brzuszny Ventrimax Air O-1401. To produkt wykonany z elastycznej perforowanej tkaniny, zapinany na rzep. Jest wygodny, idealny do dyskretnego noszenia pod ubraniem. Występuje w pięciu rozmiarach.
Jako pas ortopedyczny na kręgosłup dla sportowców sprawdzi się stabilizator lędźwiowo-krzyżowy 890 Nexus. To wyjątkowy model z wkładką żelową, która masuje kręgosłup w czasie ruchu. Dostępny jest w rozmiarze uniwersalnym – do 132 cm w talii. Rozmiar i poziom kompresji reguluje się rzepem.
I wreszcie klasyczny pas ortopedyczny lędźwiowy to m.in. orteza lędźwiowa AT53057 oraz orteza kręgosłupa AT53056. Te dwa cenione przez specjalistów modele różnią się wysokością – jeden ma 23 cm, drugi 26 cm. Występują w kilku rozmiarach, także dużych, np. XXXL. Drugi z wymienionym modeli ma dodatkowe wzmocnienia (stalki), które zapewniają jeszcze lepszą stabilizację i odciążenie kręgosłupa.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Złóż zapytanie w zakładce Kontakt, wyślij nam wiadomość e-mail na kontakt@cezal24.pl lub zadzwoń do nas pod nr tel.: 885 996 255.